Premium Cat Food Made in Germany

Zdrowa karma sucha dla kotów

Zalety wysokiej jakości suchej karmy dla kotów i na co zwracać uwagę podczas karmienia.

Czy powinienem karmić kota karmą mokrą czy suchą? Wielu właścicieli kotów zadaje sobie to pytanie - choćby dlatego, że koty częściej niż inne zwierzęta cierpią na choroby układu moczowego, dlatego wystarczające spożycie płynów jest szczególnie ważne w ich zapobieganiu. Tutaj dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy podawaniu karmy suchej.

Co sprawia ze karma sucha dla kotów jest dobra?

Wysokiej jakości karma sucha dla kotów charakteryzuje się wieloma dobrze zbilansowanymi składnikami odżywczymi, witaminami i minerałami. Główną różnicą między karmą suchą a mokrą jest zawartość wody - która odgrywa ważną rolę w żywieniu kotów. Koty potrafią bardzo mocno zagęszczać mocz, natura tak to wymyśliła, aby podobnie jak ich przodkowie żyjący na pustyni, woda zmagazynowana w organizmie starczyła im na jak najdłużej. Dlatego dobrze jest wybrać karmę suchą z dodatkiem, który utrzymuje wartość pH w optymalnym poziomie. Może to zapobiec niebezpiecznemu tworzeniu się kamieni moczowych, takich jak kamienie struwitowe. Zapewnienie w sposób ciągły wody do picia może również zapobiec tworzeniu się kamieni moczowych. Ewentualnie możesz namoczyć krokiety w letniej wodzie. Dzięki temu będziesz pewien, że Twój kot przyjmuje wodę wymieszaną z karmą.

Jakie są zalety karmy suchej?

Jeśli wolisz karmić kota karmą suchą, jest kilka korzyści dla Twojego kota, dla Ciebie i dla środowiska.

Zalety suchej karmy dla kotów są następujące:

  • karma sucha może być przechowywana przez długi okres
  • większe opakowania oszczędność na odpadach
  • podawanie karmy suchej jest tańsze niż podawanie karmy mokrej
Zwei Packungen Happy Cat Culinary Trockenfutter mit Futternapf und schleckender Katze
Zwei Packungen Happy Cat Culinary Trockenfutter mit Futternapf und schleckender Katze

Jakie są zalety karmy suchej?

Jeśli wolisz karmić kota karmą suchą, jest kilka korzyści dla Twojego kota, dla Ciebie i dla środowiska.

Zalety suchej karmy dla kotów są następujące:

  • karma sucha może być przechowywana przez długi okres
  • większe opakowania oszczędność na odpadach
  • podawanie karmy suchej jest tańsze niż podawanie karmy mokrej

Dodatkowo, dłuższy termin przydatności do spożycia oznacza, że mniej karmy się marnuje. Jeśli rano nasypiesz karmę do miski, wiele godzin później będzie ona dla Twojego kota nadal apetyczna i gotowa do spożycia - w przeciwieństwie do karmy mokrej, która wyschła i dlatego zwykle nie jest już higieniczna. Jest to szczególna zaleta latem, ponieważ w przeciwieństwie do karmy suchej, karma mokra jest pożądanym źródłem pożywienia dla owadów, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach i często służy im jako miejsce do składania jaj. Kolejną zaletą karmy suchej dla kotów jest to, że wysoka zawartość energii syci kota na długo i dostarcza szczególnie aktywnym kotom więcej energii.

Jak często mogę podawać kotu karmę suchą?

Podawanie karmy suchej to świetny sposób na zaspokojenie potrzeb kota. Czy pracujesz i nie ma Cię w domu przez wiele godzin w ciągu dnia? W takim razie możesz zaserwować kotu karmę suchą rano, aby mógł kilka razy dziennie jeść niewielkie ilości. Ten rodzaj karmienia nazywany jest również karmieniem "Ad libitum" (łac. "do woli"). W ten sposób kot robi to samo, co jego dzicy krewni, którzy łapią i zjadają około dziesięciu myszy dziennie. Należy pamiętać aby pod koniec dnia, gdy dzienna racja została zjedzona, nie uzupełniać miski. Informacje na opakowaniu mogą stanowić dobrą wskazówkę, jeśli nie jesteś pewien, ile suchej karmy potrzebuje Twój kot. Jeśli Twój kot jest wykastrowany , będzie on potrzebował do 30 procent mniej kalorii niż kot niewykastrowany. Podobnie jest w przypadku kotów starszych lub bardziej osowiałych, które mają tendencję do mniejszej aktywności.

Schwarz weiße Katze sitzt vor einem Glasschälchen und trinkt Wasser

Proste wskazówki, jeśli twój kot nie pije wystarczająco dużo

Podobnie jak w przypadku karmy, koty lubią przyjmować wodę w wielu pojedynczych porcjach w ciągu dnia. Orientacyjne zapotrzebowanie na wodę wynosi od 50 do 70 mililitrów na kilogram masy ciała. Jeśli zauważysz, że Twój kot pije wyraźnie mało, istnieją różne sztuczki, dzięki którym niezbędne zapotrzebowanie na wodę zostanie mimo wszystko zaspokojone. Na przykład oprócz karmy suchej możesz zaoferować kotu karmę mokrą. Karma Happy Cat Meat in Sauce. W razie potrzeby możesz dodać ciepłej wody, aby kot przyswoił więcej płynu.

Być może zauważyłeś, że Twój kot lubi pić bieżącą wodę z kranu, gdy odkręcasz go w kuchni lub łazience. Jeśli tak, wtedy dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w fontannę na wodę. Niektórzy właściciele kotów mają dobre doświadczenia z dodaniem do wody niewielkiej ilości nieosolonego i nie przyprawionego bulionu mięsnego lub kilku kropel soku z tuńczyka. Dzięki temu picie staje się większym smakołykiem.

Mój kot ma skłonność do kamieni moczowych: która karma, sucha czy mokra, jest lepsza dla kotów z chorobami nerek?

Koty naturalnie potrafią bardzo mocno zagęszczać swój mocz. Może to być problem, jeśli Twój kot ma skłonność do kamieni moczowych. Szczególnie ważne jest, aby pił dużo wody w ciągu dnia, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się kamieni moczowych. Aby dbać i wspierać zdrowie nerek Twojego kota, możesz zacząć podawać mu karmę o obniżonej zawartości fosforanów. Aby ułatwić Twojemu kotu tę zmianę, Happy Cat ma w swoim sortymencie szczególnie smaczną i delikatną dla nerek karmę suchą. Zdarza się, że koty odmawiają przyjęcia nowej karmy, ponieważ nie przypadła im do gustu. Happy Cat Sensitive Schonkost Niere jest szczególnie smaczna, a wysokiej jakości surowce i wysoka zawartość tauryny sprawiają, że karma całkowicie zaspokaja potrzeby Twojego kota.

Wniosek: co jest lepsze dla kotów - karma sucha czy mokra?

To, jak karmisz swojego kota, zależy ostatecznie od niego samego. Dzięki obu rodzajom karmy możesz mieć pewność, że Twój kot otrzymuje potrzebne mu składniki odżywcze. Podając kotom karmę suchą, należy jednak zawsze zadbać o to, by piły one odpowiednią ilość wody!