Istnieje tak wiele różnych rodzajów karm dla kotów, że łatwo jest stracić rachubę. Wynika to z faktu, że istnieje wiele różnic w zakresie składu. Jednym z głównych składników, jakie powinna zawierać karma dla kotów, jest białko. Ale dlaczego kot koniecznie potrzebuje białka? A raczej: jakich białek potrzebuje i jakie inne składniki odżywcze należą do zdrowej kociej karmy?
Jak żywią się koty w naturze?
Żywność zasadniczo składa się z węglowodanów, tłuszczów, protein (białek) i wody, a także dodatków witamin i minerałów. Jednak organizm człowieka ma zupełnie inne wymagania co do pożywienia niż organizm kota. Ludzie są mniej lub bardziej wszystkożerni i nawet jeśli twój kot jest przytulnym kotem domowym, koty w rzeczywistości są drapieżnikami, które muszą polować by jeść. Dlatego koty mają wysokie wymagania co do swojego pożywienia. W naturze różnorodność zdobyczy nie tylko zapewnia ogólne zaspokojenie ich potrzeb energetycznych, ale także dostarcza optymalną różnorodność aminokwasów (składników białek) i kwasów tłuszczowych (składników tłuszczów). Tak zbilansowana dieta jest dla kotów najlepszą podstawą do zapobiegania niedoborom. Zapewni to ich wydajność i pomoże im zachować zdrowie wraz z wiekiem.
Białka w karmie dla kotów: co jest istotne?
W porównaniu do psów, zdrowe koty potrzebują więcej białka w pożywieniu. Koty są z natury ściśle mięsożerne, czyli żyją jako zupełni mięsożercy. Dlatego z jednej strony nie tolerują węglowodanów tak dobrze jak psy, a z drugiej strony muszą przyjmować poprzez swoją karmę inne niezbędne składniki odżywcze, które znajdują się głównie lub wyłącznie w tkankach zwierzęcych. Wyjątkiem, w kwestii zawartości białka, są koty z chorobami nerek. Dla nich karma o niższej zawartości białka jest delikatniejsza dla nerek. Jeśli kot cierpi na osłabienie nerek lub inne problemy zdrowotne, zaleca się, aby razem z lekarzem weterynarii dobrać karmę, która jest dla niego odpowiednia. Tak jak ludzie, koty również potrzebują niezbędnych aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Są to składniki odżywcze, których ich organizm nie może sam wytworzyć i dlatego musi je pozyskiwać z pożywienia. Na przykład, koty muszą przyjmować w pożywieniu wystarczające ilości aminokwasów tauryny i argininy oraz kwasu tłuszczowego arachidonowego . Niedobór tauryny może prowadzić np. do uszkodzenia serca, osłabienia układu odpornościowego i uszkodzenia siatkówki.
Czy mój kot potrzebuje również karmy roślinnej?
Warzywne składniki karmy dla kotów dostarczają kotu ważnych witamin, a także mogą być wykorzystane w formie węglowodanów do dostarczania energii - jednak węglowodany muszą być w formie, która jest dobrze przyswajalna dla kota. Wracając do przykładu z myszą: Jeśli mysz zjadła węglowodany, kot oczywiście również je spożyje. Jednak ilość węglowodanów jest stosunkowo niewielka i zostały one już wstępnie strawione przez mysz przed jej śmiercią, dlatego kot może je lepiej przyswoić.
Zboża i inne źródła węglowodanów, w zależności od sortu, dostarczają błonnika i węglowodanów, a także naturalnej zawartości białka od 8 do 14 procent. Białko roślinne może być również dodawane do receptur w postaci wysoko skoncentrowanej jako "ekstrakt białka roślinnego" lub "izolat białka". Dzięki tej wiedzy Happy Cat opracował koncepcję Natural Life Concept i uczynił z niej podstawowy budulec wszystkich receptur produktów. Dlatego wszystkie produkty Happy Cat zawierają wysoką zawartość bardzo wysokiej jakości źródeł białka zwierzęcego z mięsa lub ryby. Oprócz mięsa lub ryby kot potrzebuje również wspomnianych już substancji witalnych. Dlatego Natural Life Concept łączy wysokiej jakości białko z przyswajalnymi przez koty węglowodanami, wysokiej jakości olejami, wyselekcjonowanymi ziołami i błonnikiem. W ten sposób organizm jest zaopatrywany holistycznie z natury.
Czy koty faktycznie mogą zostać wegetarianami?
Krótko mówiąc: nie. Czysto wegetariańska lub nawet wegańska dieta dla kotów nie byłaby odpowiednia dla ich gatunku bez wystarczającego wzbogacenia jej o odpowiednie składniki odżywcze. Szczególnie w fazie wzrostu, podczas ciąży i okresu karmienia piersią istnieje duże ryzyko wystąpienia objawów niedoboru w czysto wegetariańskiej diecie dla kotów. Wśród substancji, których kotom najczęściej brakuje w niezbilansowanej diecie wegetariańskiej, są wspomniane wcześniej niezbędne substancje: tauryna, kwas arachidonowy i witamina B12 - składniki, które albo nie występują w ogóle (tauryna, B12), albo tylko w bardzo niewielu pokarmach roślinnych (kwas arachidonowy). Nawet pełnoporcjowe karmy wegetariańskie nie są całkiem dostosowane do potrzeb żywieniowych kotów. Przed dokonaniem tak radykalnej zmiany w diecie, wysoce zalecana jest rozmowa z lekarzem weterynarii w celu ustalenia zbilansowanej diety.
Źródła
Dillitzer, N.: Tierärztliche Ernährungsberatung. Elsevier 2012
https://www.gesetze-im-internet.de/futtmv_1981/FuttMV_1981.pdf, p. 37