Ze względu na specyficzny metabolizm kotów, ich pełnoporcjowa karma - niezależnie od tego, czy jest to karma sucha czy mokra - powinna zawierać dużo mięsa. Jeśli zależy Ci na karmie dla kota z wysoką zawartością mięsa, Happy Cat jest dla Ciebie odpowiednim wyborem. W zależności od receptury, nasza karma zawiera do 88 procent białka zwierzęcego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o optymalnej zawartości mięsa i poszczególnych składników.
Co oznacza "karma dla kotów z wysoką zawartością mięsa?
Zawartość mięsa w żywności definiowana jest jako udział białka zwierzęcego w całkowitej ilości białka. Nie ma jednolitej interpretacji terminu mięso. Sposób obliczania zawartości mięsa w karmie dla kotów również nie jest jednoznacznie określony.
Przede wszystkim jednak można stwierdzić, że do mięsa zalicza się nie tylko czyste mięso, ale wszystko, co można wykorzystać z uboju lub zwierzęcia upolowanego: chrząstki, kości, narządy wewnętrzne, treść żołądkowa, skóra i futro. Oprócz białka i tłuszczu ten kompletny pakiet dostarcza niezbędnych do życia minerałów, takich jak wapń, pierwiastków śladowych, witamin, błonnika i węglowodanów. Mięśnie dostarczają również witamin z grupy B, fosforu i żelaza.
Porównanie: typowa ofiara dostarcza drapieżnikowi znacznie mniej mięśni niż nam się wydaje. Zawartość mięśni u myszy wynosi średnio tylko 20 procent, natomiast u królika około 30 procent. Całkowite wykorzystanie ofiary - co nasze koty wolno bytujące robią doskonale z ekologicznego i etycznego punktu widzenia - zapewnia zatem bezpieczne zaopatrzenie drapieżnika we wszystkie składniki odżywcze. Również dzięki sortom karmy Happy Cat Twój kot otrzyma to czego potrzebuje.
Różne źródła surowców: białko zwierzęce i roślinne
Aby móc bezpośrednio i bezstronnie porównać karmy dla kotów, zawartość mięsa jako białka zwierzęcego w całkowitej ilości białka musi być określona przez producenta. Za pomocą „Weender Analyse“ określa się białko całkowite zawarte w karmie, tzw. białko ogólne lub białko surowe. Dotyczy to dwóch źródeł surowców: białka zwierzęcego i roślinnego. Zboża i inne źródła węglowodanów, w zależności od sortu, dostarczają błonnika i węglowodanów, a także naturalnej zawartości białka od 8 do 14 procent. Być może zauważyłeś na opakowaniach karm określenia "ekstrakt białka roślinnego" lub "izolat białka"? Jest to białko roślinne w wysoko skoncentrowanej formie.
Karma dla kotów z 80 % zawartością mięsa oznacza zatem, że największa część karmy, 80 %, pochodzi z uboju, a tylko 20 % to białko roślinne.
Poznaj informacje producenta o zawartości mięsa w karmie dla kotów
Oto przykład karmy dla kotów z deklarowaną 70-procentową zawartością mięsa:, aby dać Ci lepsze wyobrażenie o informacji producenta:
jagnięcina 51 % (z tego mięso jagnięce 28 %*, mięso jagnięce suszone 16 %**, tłuszcz jagnięcy 8 %***), groch zielony w całości, szczupak świeży (8 %)*, śledź suszony (7 %)**, świeże kacze podroby (4 %)*, ziemniak, zioła… * świeże, ** suszona/y/e, ***tłuszcz≠ mięso
Jeśli zsumujesz te informacje, zauważysz, że podane 70 procent jest prawidłowe. Ale: tylko 40 procent składników jest świeżych. Ze względu na naturalną zawartość wody w świeżym mięsie, waży ono znacznie więcej niż składniki suszone. Gdyby te składniki były również suszone, ich udział skurczyłby się do zaledwie 13 procent. Należy również wiedzieć, że czysty tłuszcz nie wlicza się do zawartości mięsa. Uzyskuje się go podobnie jak domowy smalec, podgrzewając boczek i inne tkanki tłuszczowe zwierzęcia z uboju i zbierając osobno spływający tłuszcz - jest on zatem już przetworzony i nie można go wliczać do zawartości mięsa. W tym przykładzie zatem, przy krytycznym spojrzeniu pozostaje tylko połowa z deklarowanej 70-procentowej zawartości mięsa w recepturze:
23 % (składniki suszone) + 13 % (składniki świeże przeliczone na zawartość wody w składnikach suszonych) = 36 %
Dodatkowe informacje o z awartości mięsa w karmach dla kotów
Aby wymienić składniki użyte w żywności, rozróżnia się deklarację grupową i deklarację indywidualną. W deklaracji grupowej składniki są połączone w jedną grupę surowców:
- „mięso oraz produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego“ (wszystkie składniki pochodzenia zwierzęcego)
- „zboża oraz produkty uboczne pochodzenia roślinnego“ (wszystkie składniki roślinne)
Ilości danego składnika są więc często podawane w nawiasach jako procent. Ten procent odnosi się następnie do dokładnego udziału tego składnika w danej grupie surowców.
Przykład: Oznaczenie "mięso oraz produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (20 % drobiu)" oznacza, że udział drobiu w tej grupie wynosi 20 procent. Nie wiadomo jednak, z jakich zwierząt pochodzi pozostałe 80 procent.
Natomiast deklaracja indywidualna rozbija wszystkie użyte składniki karmy indywidualnie i można dokładnie sprawdzić, co znajduje się w karmie dla kota. Czy Twój kot ma wrażliwy układ trawienny? Wówczas odpowiednia jest karma z indywidualną deklaracją, ponieważ daje ona bezpieczeństwo, że składniki w obrębie receptury po prostu się niepostrzeżenie nie zmieniają. Ty dokładnie wiesz, co znajduje się w karmie dla Twojego kota, a producent musi trzymać się podanych informacji.
Jak Happy Cat określa składniki karmy lub zawartość mięsa?
My w Happy Cat używamy dla naszych karm suchych tylko indywidualnych deklaracji. Na przykładzie Happy Cat Culinary Land-Duck chcielibyśmy zilustrować skład :
białko kacze* (20 %), płatki ziemniaczane, ziemniaki suszone, białko drobiowe**, tłuszcz zwierzęcy (m.in. drobiowy), skwarki, olej słonecznikowy (2,4 %), lignoceluloza, hydrolizat rybny*, melasa buraczana* (bez cukru), olej rzepakowy (0,6 %), drożdże*, wytłoki jabłkowe* (0,4 %), marchew (0,25 %), algi morskie, siemię lniane (0,2 %), cykoria w proszku (0,15 % = 0,1 % inulina), płatki grochowe (0,13 %), burak ćwikłowy w proszku (0,13 %), mięso małży* (0,05 %), drożdże* (wyciąg, 0,02 % = 0,0032 % MOS);
*) suszona/y/e **) suszona/y/e, częściowo hydrolizowane
*Zawartość mięsa w tej karmie wynosi 20 procent - na pierwszy rzut oka może się to wydawać mało, ale gdyby kaczka była używana jako świeży składnik, to z 25 procent zrobiłoby się 75 procent białka. Świeże składniki ważą do dwóch trzecich więcej niż suszone, ze względu na zawartą w nich wodę tkankową.
Co musi być podane na opakowaniu karmy dla kotów?
Co prawda, porównywanie ze sobą karmy może być bardzo mylące. Aby jednak mieć możliwość sprawdzenia informacji zawartych w reklamie, przepis prawny stanowi, że dokładne ilości wszystkich specjalnych składników, które producent reklamuje na opakowaniu, muszą być również wymienione w składzie. Dodatkowe informacje podawane są dobrowolnie. Można więc być krytycznym przy wyborze odpowiedniej karmy: Na pierwszy rzut oka informacja o świeżych składnikach mięsa winduje zawartość mięsa w górę, ale trzeba ją przeliczyć, co pokazuje poniższy wykres.
Zależy nam na jak najdokładniejszym podaniu składu naszej karmy. Oznacza to, że nie tylko podajemy to, do czego jesteśmy prawnie zobowiązani, ale także ujawniamy pozostałe składniki. W ten sposób chcemy stworzyć dla Ciebie większą przejrzystość, abyś wiedział, co w jakich proporcjach jest zawarte w naszej karmie suchej dla Twojego pupila. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące tego tematu i naszej karmy dla kotów, skontaktuj się z naszym zespołem z działu obsługi – chętnie pomożemy Ci wybrać karmę z optymalną zawartością mięsa dla Twojego pupila.