Skip to main content
Premium Cat Food Made in Germany

Zapotrzebowanie na płyny

Zapotrzebowanie na wodę zależy nie tylko od rodzaju pokarmu, ale również od innych czynników. Tutaj dowiesz się, na co zwrócić uwagę i jak sprawić, by woda smakowała kotom, które mało piją.

Zapotrzebowanie kota na płyny

Ciała naszych kotów składają się w 50-70 procentach z wody. Jeśli kot ma większą zawartość tłuszczu, będzie miał mniejszą zawartość wody i odwrotnie. Ale ile płynów powinien przyjmować kot każdego dnia? Dorosły kot potrzebuje codziennie od 50 ml do 70 ml płynów na kilogram masy ciała. Na przykład, jeśli kot waży 4 kg, powinien wypijać od 200 ml do 280 ml płynów dziennie. Kot nie wypija tej ilości jednorazowo, ale w wielu małych, pojedynczych porcjach. Dlatego średnio kot pije od dziesięciu do dwunastu razy dziennie. Koty pobierają również część potrzebnych im płynów poprzez pokarm - ilość wody zależy od rodzaju karmy. Jeśli Twój kot je karmę mokrą, duża część jego potrzeb jest już przez nią pokryta. W przypadku karmienia karmą suchą sytuacja jest inna: karma sucha składa się tylko z około 10 procent płynów, więc pobór wody poprzez picie jest nieunikniony. Czynniki takie jak temperatura otoczenia, hodowla i aktywność również odgrywają ważną rolę w określaniu optymalnej ilości wody, którą powinien pić kot. Jednak może się też zdarzyć, że kot przyjmuje zbyt dużo płynów. W takim przypadku może to świadczyć o możliwych problemach zdrowotnych. Warto udać się do lekarza weterynarii i poddać kota badaniom.

Sposób na koty, które są leniwe w kwestii picia

Jeśli Twój kot mało pije, to oprócz karmy suchej należy mu zaoferować dobrej jakości karmę mokrą, taką jak Happy Cat Meat in Sauce. W razie potrzeby można też dodać do karmy mokrej odrobinę ciepłej wody, aby kot przyswoił więcej płynu. Jeśli szukasz więcej informacji na temat mieszanie karm, możesz przeczytać tutaj.

Vier verschiedene Packungen Happy Cat Nassfutter

Sposób na koty, które są leniwe w kwestii picia

Jeśli Twój kot mało pije, to oprócz karmy suchej należy mu zaoferować dobrej jakości karmę mokrą, taką jak Happy Cat Meat in Sauce. W razie potrzeby można też dodać do karmy mokrej odrobinę ciepłej wody, aby kot przyswoił więcej płynu. Jeśli szukasz więcej informacji na temat mieszanie karm, możesz przeczytać tutaj.

Twój kot nie pije lub pije za mało? Oto nasze wskazówki, jak sprawić żeby Twój kot pił więcej:

  • Należy zapewnić w sposób ciągły świeżą wodę do picia - najlepiej w kilku naczyniach rozłożonych w rożnych pomieszczeniach 
  • Koty preferują szklane, metalowe lub porcelanowe naczynia na wodę 
  • Czy kiedykolwiek zaobserwowałeś, że twój kot próbuje pić z kranu? Jeśli Twój kot lubi pić bieżącą wodę, zalecana jest fontanna na wodę. 
  • Niesolony i nie przyprawiony bulion mięsny lub kilka kropel soku z tuńczyka może sprawić, że picie wody będzie jeszcze bardziej smakowite 

Oprócz rozmieszczonych naczyń na wodę ważne jest również, aby odległość między miską z wodą a kuwetą wynosiła co najmniej pół metra. Rozsądna jest również odległość co najmniej dwóch metrów między miską z wodą a miską z karmą: w przeciwnym razie niektóre koty postrzegają wodę jako "bezsmakową" karmę i mogą jej nie pić.

Dobre miejsce: lokalizacja naczyń z wodą dla kotów

Ogólnie ważne jest, aby zapewnić kotu różne lokalizacje naczyń z wodą w domu i ogrodzie. Zalecane jest zróżnicowanie różnych naczyń wykonanych ze szkła, metalu lub porcelany. Czy kiedykolwiek przyłapałeś swojego kota na piciu z konewki? Jeśli tak, to Twój kot może być jednym z tych, które preferują odstałą wodę. W zależności od preferencji należy dostosować naczynia na wodę i lokalizacje.

Zabawy wodne - podobnie jak fontanny na wodę - to świetny sposób na zachęcenie kota do picia, ale także na nowe zajęcie. Pojemniki z wodą możesz umieścić w pobliżu drzwi, dzięki czemu kot przypomni sobie o piciu przy zmianie pomieszczeń. Dla niektórych ras o krótkich noskach, takich jak Persy, korzystne są raczej płytkie miski zarówno na wodę jak i karmę.

Dla wyjątkowej przyjemności, możesz rozpieszczać swojego kota kocim mlekiem. Można je dodać do wody lub podawać samo. Jeśli podajesz kotu mleko krowie, upewnij się, że nie zawiera ono laktozy: laktoza zawarta w normalnym mleku krowim, jeśli jest ono podawane stale, powoduje biegunkę u wielu kotów i może prowadzić do problemów zdrowotnych. Mleko kocie i mleko krowie nie może zastąpić wody. Tutaj możesz przeczytać więcej na temat mleko dla kotów.

Czy kot powinien latem pić więcej?

Chociaż nasze koty potrafią w razie potrzeby utrzymać się na powierzchni i bez problemu pływać, większość kotów stroni od wody. Na przykład turecki Van jest jedną z niewielu ras, która lubi moczyć łapki w wodzie, a nawet pływać. Szczególnie latem należy zadbać o to, aby kot otrzymywał odpowiednią ilość płynów, ponieważ nasi czworonożni przyjaciele również muszą radzić sobie z upałami.

Ogólnie rzecz biorąc, zapotrzebowanie na wodę zależy nie tylko od rodzaju karmy - na przykład suchej lub mokrej - ale także od innych czynników. Temperatura otoczenia odgrywa ważną rolę, ponieważ: W okresie letnim zwiększa się zapotrzebowanie kota na płyny. Koty wykorzystują do regulowania swojej temperatury ślinę, rozprowadzając ją po swoim futrze za pomocą języka, dzięki czemu się ochładzają. Twojemu kotu pocą się również łapki, w efekcie czego traci płyny. Może zauważyłeś latem jasne odciski łap na laminacie i płytkach? Jako koci właściciel powinieneś tym bardziej zwracać uwagę na zapotrzebowanie na płyny i zrobić wszystko by Twój kot pił jak najwięcej.

Latem jeszcze ważniejsze jest, aby nie pozwolić wodzie stać zbyt długo, aby nie dopuścić do powstania w niej niepożądanych mikroorganizmów. Zarówno wywar, jak i mleko - nawet zmieszane z wodą - w wyższej temperaturze szybko się psują. Regularna wymiana wody jest więc niezbędna.

Podczas gdy koty potrzebują więcej płynów w lecie, zwykle zużywają znacznie mniej energii w upalne dni, ponieważ mniej się ruszają. Dlatego dobrze jest podzielić rację karmy na kilka mniejszych porcji w ciągu dnia. Dzięki temu karma jest łatwiejsza do strawienia przez Twojego kota.

Czy Twój kot je tylko karmę suchą? Przy wyższych temperaturach korzystnie jest spróbować podać karmę mokrą. Szczególnie karma mokra z dużą zawartością płynów, jak np. nasz sort Meat in Sauce (mięso w sosie) jest idealna latem, aby pokryć zwiększone zapotrzebowanie kota na płyny. Ale: latem z powodu upałów karma mokra psuje się znacznie szybciej. Dlatego należy również regularnie wymieniać pokarm.